Baltona wraca na Lotnisko Chopina

8 maja 2018 08:51
5 komentarzy
Trwający od 2012 r. spór Baltony z Lotniskiem Chopina został zakończony ugodą. Baltona zawarła z PPL 14 umów najmu powierzchni handlowych w obu terminalach Lotniska Chopina w Warszawie.
Reklama
Baltona była operatorem sklepów w starym, "buraczkowym" terminalu warszawskiego Lotniska Chopina. Przed rozpoczęciem jego modernizacji w 2012 r. Porty Lotnicze, zarządzające terminalem, wypowiedziały ze skutkiem natychmiastowym umowę Baltonie. Oficjalnie powodem było techniczne naruszenie umów przez operatora sklepów. W praktyce spółka musiała rozpocząć modernizację współfinansowaną przez Unię i zamknąć na ten czas sklepy, a wieloletnia umowa z Baltoną nie przewidywała możliwości zerwania kontraktu z takiego powodu.

W styczniu 2014 r. Flemingo Dutyfree, indyjski koncern, do którego należy Baltona, pozwał Polskę przed Trybunałem Arbitrażowym w Hadze. Spółka argumentowała m.in. że doszło do naruszenia umowy o wzajemnej ochronie inwestycji (tzw. BIT) między Polską a Indiami, a zerwanie umowy było de facto wywłaszczeniem. Stroną pozwaną było państwo, bo PPL był wówczas nadzorowany przez Ministerstwo Transportu.

W październiku 2016 r. sędziowie w Hadze uznali, że faktycznie doszło do wywłaszczenia i zobowiązali Polskę do zapłaty spółce Flemingo Dutyfree 20 mln euro odszkodowania wraz z odsetkami i kosztami postępowania arbitrażowego.

Obecnie, półtora roku po zapadnięciu wyroku sądu arbitrażowego, obie strony zawarły ugodę, zgodnie z którą zrzekają się względem siebie wszelkich wzajemnych roszczeń związanych ze sporami.


Jednocześnie 6 maja br. Baltona wraz ze spółkami zależnymi oraz PPL zawarły pakiet łącznie 14 umów najmu powierzchni handlowych, obejmujących 14 sklepów w obu Terminalach Lotniska, o łącznej powierzchni ponad 2,8 tys. m kw.

Obecnie operatorem powierzchni handlowych Lotniska Chopina jest firma Lagardere Travel Retail. Umowa zawarta pomiędzy Baltoną i PPL przewiduje stopniowe przejmowanie poszczególnych lokali przez Baltonę, w tym dwóch sklepów o łącznej powierzchni 1,3 tys. m kw. Termin obowiązywania umów najmu ustalono na dziewięć lat od daty przekazania danego lokalu.

Szacowana wartość umów najmu w okresie ich obowiązywania wyniesie łącznie ok. 710 mln zł netto, na którą składa się m.in. suma miesięcznych czynszów najmu oraz opłaty eksploatacyjne, wylicza portalspozywczy.pl.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam1987 2018-05-09 00:26   
adam1987 - Profil adam1987
i w sumie takie pytanie na jakiej zasadzie przejmie te sklepy? Wywalą obecnych najemców czy co?
spotter10 2018-05-08 11:18   
spotter10 - Profil spotter10
Czy ja mam to rozumieć tak, że Baltona przejmie sklepy po Aelia i ta zniknie, czy przejmie tylko część i w końcu na Okęciu ponownie będzie konkurencja?
skorzewski 2018-05-08 10:59   
skorzewski - Profil skorzewski
Czy jak powstanie CPL i zamkną Okęcie to znowu po sądach latać będą?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy